Netefe

نصب سرامیک

 در نصب

نصب سرامیک

نصب سرامیک یکی از فرایندهای مهم در ساختمان‌سازی است و برای پوشش دادن کف، دیوار و سقف ساختمان از سرامیک استفاده می‌شود. سرامیک‌ها معمولاً از خاک رس و سیلیکات سدیم تهیه می‌شوند و می‌توانند در اندازه‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود داشته باشند.

وقتی نوبت به نصب سرامیک می رسد، مهم است که فرایند خاصی را دنبال کنید تا اطمینان حاصل شود که آن ها در محل موردنظر ثابت می مانند. استفاده از دوغاب غلط یا چسب اشتباه می تواند صدها دلار برای شما هزینه کند. امروز ما شما را در انتخاب نوع صحیح چسب سرامیک برای پروژه، مواد مناسب برای آن و ترفندهای رایج که باید به خاطر داشته باشید، راهنمایی خواهیم کرد.

فرآیند نصب سرامیک با انتخاب سرامیک مناسب برای پروژه آغاز می‌شود. سرامیک ‌های مختلفی وجود دارند که برای کاربردهای مختلف، مانند پوشش دیوارها، پوشش کف، سقف و نمای داخلی و خارجی استفاده می‌شوند. بعد از انتخاب سرامیک، فرآیند برش سرامیک برای پوشش در سایز مورد نظر و با استفاده از ابزارهای خاص، انجام می‌شود.

سپس برای نصب سرامیک، سطح مورد نظر باید پایه‌گذاری و صاف شود. برای پایه‌گذاری سطح، یک لایه از مواد پایه‌گذاری مانند آهک، سیمان یا چسب سرامیک اعمال می‌شود. سپس سرامیک‌ها در قالب الگوی مورد نظر قرار گرفته و با چسب سرامیک به سطح چسبانده می‌شوند.

بسته به نوع چسب سرامیک های استفاده شده، نوع کف و محیط اطراف آن، انتخاب چسب سرامیک مناسب برای کار بسیار حیاتی است. در هنگام نصب سرامیک دو چسب برجسته وجود دارد. موردی که انتخاب می کنید در نهایت به یکی از سه ملاحظه زیر برمی گردد. اگر در ناحیه سرامیک کاری رطوبت وجود داشته باشد. اگر حرکتی ایجاد شود (به عنوان مثال کف پوش) یا گرما وجود داشته باشد.

میزان مصرف چسب برای زیر کار های هم سطح و تراز حدود ۳,۵ کیلو گرم در هر متر مربع است و میزان مصرف در زیر کارهای غیر هم سطح حدود ۵ کیلوگرم در هر متر مربع می باشد. در صورت نصب سرامیک بر روی دیوار بنا و ساختمان باید از چسب سرامیک دیوار استفاده کرد. استفاده از چسب هایی که برای امور تخصصی تهیه و تولید شده اند، نظیر چسب سرامیک دیوار منجر به افزایش دوام و مقاومت ساختمان و سازه و نیز مصالح به کار رفته می شود. و در نصب سرامیک کف نیز از چسب سرامیک کف نیز استفاده می شود.

اصول اولیه نصب سرامیک

نصب سرامیک به دلیل زیبایی، مقاومت و دوام آن در برابر رطوبت و خطر سایش، یکی از روش‌های پرکاربرد در پوشش دادن کف و دیوارها است. در ادامه اصول اولیه نصب سرامیک را برای شما توضیح می دهم:

 1. آماده سازی سطح: قبل از شروع به نصب، سطح باید به خوبی آماده شود. برای این کار باید سطح را تمیز کرده و هر گونه زبری و نواحی ناهموار را از بین برد. در صورت وجود نواحی بافتی و نواحی زیرین سطح، باید از لایه بتنی استفاده کرده و سطح را صاف کرد.
 2. برش سرامیک: سرامیک‌ها را باید با ابزاری که برای این کار مناسب باشد ببرید. برش باید به طور دقیق و با توجه به اندازه و شکل محل نصب انجام شود.
 3. اندازه گیری: برای اندازه گیری دقیق و قرار دادن سرامیک ها، باید از یک راهنمای توپوگرافی (آلات اندازه گیری) استفاده کنید.
 4. چسباندن: برای چسباندن سرامیک ها، از چسب سرامیکی استفاده کنید. با استفاده از مواد چسبنده، سرامیک ها را به سطح چسبانده و آن ها را به هم فشار دهید تا چسبندگی بهتری بین آن ها ایجاد شود.
 5. خطوط درزگیری: برای پوشش دادن فاصله بین سرامیک ها و پر کردن خطوط درز بین آن ها، باید از مواد درزگیری استفاده کنید.
 6. تمیز کردن: پس از نصب سرامیک ها، باید سطح را تمیز کرده و از هر نوع چسب و لکه‌های ایجاد شده روی سطح آن ها را تمیز کنید.

عوامل مهم استحکام و مقاومت نصب کاشی و سرامیک با چسب:

 1. با کیفیت بودن و مرغوبیت چسب خمیری
 2. تجربه کاری استاد کار نصاب اشاره کرد.

نحوه نصب صحیح کاشی و سرامیک

نصب سرامیک به دو صورت یکسان انجام می‌شود. ابتدا باید سطحی که قرار است کاشی نصب شود را آماده کنیم. برای این منظور باید سطح را صاف کنیم و از هر نوع آلودگی، رسوب، چربی و خشک شده پاک کنیم. در صورتی که سطح ناصاف باشد، باید از مواد خاصی مانند ماسه و سیمان برای صاف کردن استفاده کنیم.

پس از آماده‌سازی سطح، باید کاشی‌ها را بر روی سطح قرار دهیم و با چسب سرامیک به آن بچسبانیم. برای این کار، ابتدا باید چسب کاشی را به صورت یکنواخت بر روی سطح پخش کنیم و سپس کاشی را به آن بچسبانیم. ضمن اینکه باید مطمئن شویم که فاصله بین کاشی‌ها یکسان باشد و همچنین کاشی‌ها را به صورت عمودی و افقی قرار دهیم.

پس از نصب کاشی، باید مواد گرانولی را بر روی فاصله بین کاشی‌ها پخش کنیم تا فاصله بین کاشی‌ها پر شود. سپس با استفاده از یک قیچی، بریده‌های اضافی را برداریم و سطح را با یک پارچه پاک کنیم.

در نهایت، باید صبر کنیم تا چسب کاشی خشک شود و سپس با استفاده از یک ماده ضد آب، سطح کاشی را پوشش دهیم تا از آب، گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر محافظت شود.

از قبل برنامه ریزی کنید و هنگام نصب کاشی و سرامیک تمرکز خود را بر کارهای آماده سازی برای نتایج حرفه ای بگذارید. نصب کاشی و سرامیک می تواند مشکل باشد. کارهای موفقیت آمیز در سرامیک کاری با چسب کاشی نتیجه مستقیم برنامه ریزی خوب و رویکرد روشمند است. قبل از شروع وقت بگذارید و مقدار مناسب کار آماده سازی را انجام دهید.

هنگام سرامیک کاری دیوار، می خواهید یک خط بالایی تراز ایجاد کنید. تعداد کمی از دیوار ها واقعا سنگ فرش هستند. بنابراین برای مشخص کردن خط بالا از یک سطح استفاده کنید. ارتفاع آن را تعیین کنید تا مجبور نباشید سرامیک های خیلی نازک ( یا خرده های خیلی نازک از سرامیک های تقریبا کامل را برش دهید) تا روی زمین قرار گیرد.

نکات مهم در اجرای نصب سرامیک

 • از اجرای سرامیک کف به صورت بدون درز یا جذب خودداری گردد. این نکته خصوصاً وقتی سیستم گرمایش از کف زیر سرامیک اجرا شده ، حائز اهمیت است. در صورت توجه نکردن به این موضوع احتمال بلند شدن و بالا آمدن کف دراثر انبساط وجود خواهد داشت.
 • ملات زیر سرامیک نم زیادی نداشته و به اصطلاح دو نم باشد.
 • ضخامت چسب بیشتر از توصیه تولید کننده نباشد.
 • از خشک بودن سطح زیر مطمئن باشید.
 • در فضاهایی که احتمال وجود رطوبت در آن زیاد است حتما از چسبهای پودری مورد استفاده قرار داده شود .
 • با توجه به اینکه سرامیک کف در سرویس بهداشتی و حمام برای هدایت آب به سمت آبرو به صورت شیبدار اجرا می شود، هر چه ابعاد این سرامیکها کوچکتر باشد، اجرای سرامیک شیبدار نیز بهتر و تمز تر خواهد شد. اجرای سرامیکهای با ابعاد بزرگ و شیبدار قادر استموجب ناخن دار شدن یا لبه دار شدن سرامیک گردد.

در شرکت نگین تجارت فردوس با استفاده از انواع اپوکسی مخصوص سنگ و محصولات مگاپوکسی بهترین نما ها و پروژه ها را ساخته و تحویل صاحبان پروژه می دهد. شرکت نگین تجارت از بهترین شرکت ها در زمینه مصالح ساختمانی و مگاپوکسی و اپوکسی در ایران می باشد. و تا به امروز بهترین پروژه ها را بر جای گذاشته است. برای اجرای پروژه های خود با نگین تجارت در تماس باشید.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

GET IN TOUCH

از ما مشاوره بگیرید

نصب سنگ نماسنگ کار