Netefe

فرآوری سنگ

 در سنگ

فرآوری سنگ

فرآوری سنگ ، استفاده از سنگ به عنوان بهترین و با دوام ترین متریال ساختمانی نیاز به انجام فرایندهای خاصی دارد تا به یک محصول کارآمد تبدیل شود. قطعه های سنگ خارج شده از معادن به همان شکل خام خود قابل استفاده نیستند و لازم است که در کارخانه های سنگبری روی آن ها عملیاتی انجام شود تا  آماده ی استفاده شوند.

صنعت سنگ گرانیت ساختمانی یکی از صنایع مطرح در کشور می‌ باشد. که در حال حاضر بیش از 6000 هزار سنگبری در سراسر ایران وجود دارد. و استان اصفهان با داشتن بیش از 2000 سنگبری ، بزرگترین قطب سنگ ساختمانی در ایران می‌ باشد. با توجه به تنوع زیاد سنگ‌ های ساختمانی که بیش از 1000 مدل سنگ ساختمانی وجود دارد.

فرآوری سنگ به معنای تبدیل سنگ معدنی به محصولات نهایی است. این فرآیند شامل چندین مرحله است که در آن‌ها سنگ‌ها از معدن استخراج شده، سپس به کارخانه‌های فرآوری منتقل می‌شوند و با استفاده از تجهیزات و فرآیندهای مختلف، به محصولات نهایی تبدیل می‌شوند.

بسته به نوع سنگ و محصول نهایی، فرآیند فرآوری ممکن است تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال، سنگ‌های گرانیت برای تولید سنگ‌های دکوراتیو و سنگ‌های ساختمانی فرآوری می‌شوند، در حالی که سنگ‌های آهک برای تولید گچ، سیمان و بلوک ساختمانی فرآوری می‌شوند.

فرآوری سنگ یک فرآیند پیچیده است که نیاز به دانش فنی و تجهیزات مدرن دارد. برای انجام این کار، معمولاً تولیدکنندگان سنگ از تکنولوژی‌های پیشرفته و متخصصان با تجربه استفاده می‌کنند.

مرحله ی برش

اولین مرحله برای شروع فرایند فرآوری سنگ، برش آن است. سنگ های استخراج شده از معدن به منظور رسیدن به اندازه ی مورد نظر وارد مرحله ی برش می شوند. برای ایجاد برش در سنگ روش های گوناگونی وجود دارد. برش سنگ توسط ارّه از جمله رایج ترین روش ها در کارخانه های سنگبری است. انواع مختلف اره های مورد استفاده در کارخانه ها به شرح زیر است:

ارّه ی نرم بر

دستگاه ارّه ی نرم بر از دقت بالایی برخوردار است و ضایعات کمتری نسبت به سایر دستگاه ها تولید میکند. این ارّه ها برای برش سنگ های آهکی بسیار مناسب اند.

ارّه های سخت بر

این دستگاه برای برش سنگ از تیغه های فولادی استفاده می کند. تعداد تیغه های این دستگاه در بیشترین حالت 150 عدد است و که برای برش سنگ های سخت از آن استفاده می شود.

ارّه های قله بر

در این نوع از ارّه ها از دیسک های برش، با قطر و ابعاد گوناگون و سنگ گرانیت ساختمان استفاده می شود. که با توجه به نوع سنگ ابعاد دیسک ها متفاوت خواهد بود. این ارّه ها به صورت هم زمان و موازی با هم در یک بلوک برش ایجاد کرده و پلاک های سنگ تولید می کنند.

روش تولید و نوع فرآوری سنگ می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان کیفیت سنگ و راحتی نصب آن ها داشته باشد. سنگ ها در کارخانه ها توسط اره های مخصوص برش داده می شوند. پس از برش سنگ مرمر مرحله ساب زنی سنگ شروع می شود. ایرادات سطح سنگ در کارخانه ها کاملا برطرف شده و سنگ پس از طی کردن کلیه ی مراحل، سطحی کاملا صاف و یکدست خواهند داشت. در نهایت برای این که سطح سنگ ظاهری براق تر داشته باشد از رزین بر روی سطوح آن ها استفاده می شود.

مرحله‌ی تقویّت سنگ

برای فرآوری  سنگ، بعد از پشت سر گذراندن مرحله برش سنگ، وارد مرحله تقویّت سنگ می شود. داشتن استحکام کافی یک ویژگی بسیار مهم برای برای سنگ است. بنابراین باید سنگ از استحکام بالایی برخوردار باشد تا بتواند پاسخگوی نیاز ها باشد پس لازم است که روی تقویت آنها کار شود و استحکام و مقاومت سنگ ها را بالا ببریم. برای تقویت سنگ روش های مختلفی  از جمله استفاده از توری و رزین کاری استفاده می‌شود.

در شرکت نگین تجارت فردوس با استفاده از انواع اپوکسی مخصوص سنگ و محصولات مگاپوکسی بهترین نما ها و پروژه ها را ساخته و تحویل صاحبان پروژه می دهد. شرکت نگین تجارت از بهترین شرکت ها در زمینه مصالح ساختمانی و مگاپوکسی و اپوکسی در ایران می باشد. و تا به امروز بهترین پروژه ها را بر جای گذاشته است. برای اجرای پروژه های خود با نگین تجارت در تماس باشید.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

GET IN TOUCH

از ما مشاوره بگیرید

کارخانه سنگ