Netefe

سنگ تراورتن

 در سنگ

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یک سنگ آهک است که به طور طبیعی با رسوب در چشمه های آب گرم یا نزدیک آتشفشان ها پردازش شده است. گرما و مواد معدنی حاصل از این دو منبع، تراورتن را به یکی از محبوب ترین سنگ ها برای ساخت و ساز و همچنین صفحه های پیشخوان سنگ تبدیل کرده است.

اگر چه انواع مختلف تراورتن وجود دارد، همه آن ها از این ویژگی اساسی برخوردارند: داشتن لایه هایی آغشته به بلورهای کربنات کلسیم که ظاهر و جذابیت بی نظیری به آن می دهند. رنگ سنگ تراورتن از سایه های روشن کرم تا قهوه ای غنی با رنگ های قرمز مخلوط شده در سراسر آن است.

یافتن بهترین سنگ تراورتن نما مخصوص نما برای نیازهای شما کار آسانی نیست. انواع مختلف تراورتن وجود دارد و از نظر کیفیت همگی متفاوت هستند.

تراورتن

امروزه سنگ تراورتن نما به عنوان ماده ای با دوام، ظریف و پرکاربرد برای ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی نیز مورد توجه قرار می گیرد؛ از جمله کف پوش، میزهای پیشخوان، پشت پرده ها، محیط دوش و وان، محوطه شومینه و سنگفرش های فضای باز که در پاسیوها و پیاده روها و اطراف استخرها استفاده می شود. تراورتن بر خلاف گرانیت و سنگ مرمر، ظاهری کاملا مطبوع دارد و متناسب با سبک تزئینات گاه به گاه و رسمی است.

تراورتن به دلیل زیبایی و سختی آن، برای پوشش دادن کف، دیوار، سقف، پله‌ها، ساختمان‌های داخلی و خارجی و نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود.
علاوه بر زیبایی، تراورتن دارای خواصی مانند مقاومت در برابر رطوبت، حرارت، اسیدها و بازهاست و به همین دلیل در محیط‌های پرتردد و بارگذاری بالا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای نصب تراورتن، ابتدا باید سطحی که قرار است با تراورتن پوشش داده شود، صاف و تمیز شود. سپس تراورتن با استفاده از چسب ساختمانی یا ماده‌ای مانند چسب مخصوص تراورتن به سطح چسبانده می‌شود. برای پایه‌گذاری تراورتن، از موادی مانند سیمان، آهک یا چسب ساختمانی استفاده می‌شود.

فرآیند تشکیل سنگ تراورتن در حالت کلی شامل چند مرحله است:

1. رسوب‌گذاری: رسوبات کربنات کلسیم و فروکتیزهایی مانند گل، رس، مواد آلی و معدنی به صورت لایه‌های نازک روی سطح زمین رسیده و در معرض شرایط اقلیمی متفاوت قرار می‌گیرند.

2. فشار و حرارت: به مرور زمان، به علت انباشت رسوبات و تأثیر فشار و حرارت، شکلی متمایزتر، سفتی بیشتر و تراکم بالاتر به سنگهای تراورتن داده می‌شود.

3. رفع گازها و مواد غیرمحلول: در این مرحله، گازها و مواد غیرمحلول در داخل رسوبات به پاکسازی می‌پردازند و حفرات و بافت‌های خالص‌تری در سنگ تراورتن بوجود می‌آید.

4. حرکتهای زمین: به دلیل حرکتهای زمین، شکل و ساختار سنگ تراورتن به صورت تراکم‌زده، تاخیر خورده و گاهی حاوی ترک‌ها و شکاف‌ها می‌شود.

اهمیت سنگ تراورتن در گذر تاریخ و معادن آن

تراورتن یکی از محبوب ترین انواع سنگ است که در معماری استفاده می شود و قرن هاست که وجود دارد. در حقیقت، کولوسئوم در رم که در سال 80 م به پایان رسید. تقریبا به طور کامل از سنگهای تراورتن ساخته شده است و بزرگ ترین ساختمان از این نظر در جهان است.

همچنین مرکز گتی در لس آنجلس که در سال 1997 افتتاح شد، برداشتی مدرن از چسب سنگ تراورتن است. سطح داخلی و خارجی ساختمان های آن با 1.2 میلیون فوت مربع از این سنگ زیبا پوشانده شده است.

سنگ تراورتن  یکی از بهترین و اصلی‌ترین سنگ ها برای نمای ساختمان است. لذا با توجه به افزایش روند ساخت نمای سنگی در کشور، بازار فروش سنگ تراورتن نیز رونق بسیاری پیدا کرده است. در گذشته عمدتا برای نمای ساختمان از گرانیت و سنگ های چینی استفاده می شود اما امروزه توجه سازندگان به سمت سنگهای تراورتن جلب شده است.

انواع سنگهای تراورتن

در بین انواع سنگهای تراورتن ، تعدادی از آن ها هستند که نسبت به بقیه، برای نمای خارجی ساختمان از کیفیت بهتری برخوردار هستند. سنگهای تراورتن عباس آباد، تراورتن حاجی آباد، تراورتن آتشکوه، تراورتن سیلور، … از بهترین سنگ های نمای تراورتن می باشند، که بسیار معروف و در زمینه ساختمان سازی پر کاربرد می باشند.

امروزه سنگهای تراورتن به عنوان ماده ای با دوام، ظریف و پرکاربرد برای ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی نیز مورد توجه قرار می گیرد. از جمله کف پوش، میزهای پیشخوان، پشت پرده ها، محیط دوش و وان، محوطه شومینه و سنگفرش های فضای باز که در پاسیوها و پیاده روها و اطراف استخرها استفاده می شود. تراورتن بر خلاف گرانیت و سنگهای مرمر، ظاهری کاملا مطبوع دارد و متناسب با سبک تزئینات گاه به گاه و رسمی است.

در شرکت نگین تجارت فردوس با استفاده از انواع اپوکسی مخصوص سنگ و محصولات مگاپوکسی بهترین نما ها و پروژه ها را ساخته و تحویل صاحبان پروژه می دهد. شرکت نگین تجارت از بهترین شرکت ها در زمینه مصالح ساختمانی و مگاپوکسی و اپوکسی در ایران می باشد. و تا به امروز بهترین پروژه ها را بر جای گذاشته است.

طراحی سایت در کرج

برای اجرای پروژه های خود با نگین تجارت در تماس باشید.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

GET IN TOUCH

از ما مشاوره بگیرید

بهترین سنگ گرانیتسنگ تراورتن نما